Соціальні сервіси

Матеріал з ВікіОсвіта
Перейти до: навігація, пошук

Соціальні сервіси — мережеве програмне забезпечення для підтримки групової взаємодії.

Зміст

Загальні відомості

Малюнок 1

Веб 2.0 – друге покоління мережевих сервісів Інтернету. На відміну від першого покоління сервісів (the mostly read-only Web) Веб 2.0 (the wildly read-write Web) дозволяє користувачам спільно діяти - обмінюватися інформацією, зберігати посилання та мультимедійні документи, створювати та редагувати публікації, тобто відбувається налагодження соціальної взаємодії. Тому технології Веб 2.0. ще називають соціальними сервісами Інтернету.

Появу терміну Веб 2.0 прийнято пов‘язувати зі статтею Тіма О‘Рейлі „Що таке Веб 2.0”. За Тімом О‘Рейлі «Веб 2.0 – це не просто інтеграція сервісів, це ідея використання колективного розуму».

Концепцію Веб 2.0 розроблено в результаті спільного мозкового штурму видавництва O’Reilly Media та компанії MediaLive International під час проведення коференції FOO Camp. На малюнку 2 показано мапу Веб 2.0, яка ілюструє основні ідеї та принципи Веб 2.0.

Малюнок 2

Ключовими факторами зростаючого успіху технологій Веб 2.0 є відкритість інформаційного наповнення, оперативність доступу й розміщення, незалежність від індивідуального графіка включення учасників в процес комунікацій під час спільної роботи. Відвідування ресурсів Веб 2.0 за останні роки зросло на 668%, тобто в 7 разів. Так, в 2004 році в США кількість ресурсів Веб 2.0 складало лише 2% від загальної кількості переглянутих сайтів, в той час зараз це число дорівнює 12%.

Включення користувачів.JPG

В 2006 році американський журнал Time присвоїв титул людини року всім користувачам сервісів Веб 2.0. «Людина року – ти. Так, саме ти. Ти контролюєш інформаційну еру. Ласкаво просимо в твій світ», - говориться на обкладинці журналу.

Прості означення Веб 2.0

Просто про Веб 2.0 від Christopher D. Sessums

Означення №1
Web 1.0 = Я Web 2.0 = Я + Ви
Означення №2
Web 1.0 = Читання Web 2.0 = Читання та запис
Означення №3
Web 1.0 = З'єднання ідей Web 2.0 = З'єднання ідей + З'єднання людей
Означення №4
Web 1.0 = Пошук Web 2.0 = Рекомендації друзів / Інших користувачів
Означення №4
Web 1.0 = Знайти Web 2.0 = Поділитися
Означення №4
Web 1.0 = Правила для технарів Web 2.0 = Правила для всіх

Принципи функціонування Веб 2.0

Твоя ера.jpg

Важливим аспектом Веб 2.0 є зміна пріоритетів та акцентів у використанні технологій та задоволенні потреб користувачів. Так, Веб 1.0 орієнтувався на розвиток технологій комп'ютерної взаємодії, а Веб 2.0 розвиває технології орієнтовані на користувачів. Нові інформаційні технології суттєво впливають на колективні способи спілкування, мислення та дій.

До основних принципів Веб 2.0 можна віднести невід’ємне право користувачів самостійно створювати контент, маніпулювати ним та управляти зв’язками між своїми та чужими матеріалами, отже мова йде про скоординовану активність окремих користувачів по формуванню та наповненню мережі контентом.

Активність характеризується підвищеним рівнем комунікації, координації та включення користувачів у процес використання та створення ресурсів, поповнення сервісів, визначення стратегії розвитку ресурсу вцілому.

Більш детально про основні принципи функційновуння веб 2.0 див. тут


Типологія соціальних сервісів Інтернету

Типологію соціальних сервісів здійснено у відповідності до видів діяльності членів мережевого співтовариства.

До основних типів можна віднести:

Класифікація соціальних сервісів.png


Більш детальна інформація в статті Типологія Веб 2.0

Див. також

Особисті інструменти
Засновник проекту
Партнер проекту