Галерея однієї картини

Матеріал з ВікіОсвіта
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 1: Рядок 1:
[[Ансельм Фаєрбах Іфігенія 1870р.]]
+
'''Жан Огюст Домінік Енгр - «Портрет мадемуазель Кароліни Рів'єр» '''
 +
 
 +
[[Зображення:image001.jpg]]
 +
 
 +
Я пропоную вам познайомитися з відомою картиною французького художника епохи класицизму Жана Огюста Домініка Енгра - «Портрет мадемуазель Кароліни Рів'єр» (фр. Mademoiselle Caroline Rivi Портрет мадемуазель Кароліни Рів'єр »(фр. Mademoiselle Caroline Rivière) ère).У 1805 р. Енгр написав портрети процвітаючого чиновника Філібера Рів'єра, його дружини і п'ятнадцятирічної дочки («Мадемуазель Рів'єр»). Кожен з членів сімейства Рів'єр зображений за улюбленим заняттям: батько переглядає гравюри, мати напівлежить на м'якій канапі, дочка гуляє по берегу річки. Природність ситуації допомогла художнику повніше розкрити характери, цієї ж мети підпорядковані всі виразні засоби, починаючи з формату картин. Прямокутне обрамлення підкреслює світську важливість і манірність пана Рів'єра, овал - ледачу грацію пані Рів'єр, а напівкругле завершення рами, подібно картинам епохи Відродження, - романтичну задума їхньої дочки. Основа художньої мови Енгра - гнучкий, пластично виразний лінійний малюнок. На перший погляд його палітра - просте поєднання яскравих незмішаних фарб, тільки придивившись, глядач відкриває дивовижне багатство тонів в цих червоних, сірих, білих плямах.
 +
[http://narod.ru/disk/55927909001.e2212717dac24e4fd3d892fcc30b86c3/%D0%95%D0%BD%D0%B3%D1%80%20%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%80%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%82%20%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%B8%20%D0%A0%D1%96%D0%B2%D1%94%D1%80.doc.html]]
 +
 
 +
 
 +
'''Ансельм Фаєрбах Іфігенія 1870р.'''
  
 
[[Зображення:Feuerbach2.jpg]]
 
[[Зображення:Feuerbach2.jpg]]
Рядок 9: Рядок 17:
 
Віщун Калхас заявив царю, що прощення богині греки зможуть заслужити, якщо Агамемнон принесе в жертву свою доньку Іфігенію. Засмучений цар був змушений підкоритись, а смілива Іфігенія, пройшла скрізь ряди воїнів, сама наблизилась до жертовника. Ахілл приготував її до жертвоприношення, Калхас заніс над нею жертовний ніж, Агамемнон у жахові відвернувся, але в останню мить Артеміда зжалилась,  і коли ніж опустився на жертву, біля ніг жерця билась в агонії лань. Іфігенія  ж безслідно! Щезла: богиня перенесла її в Тавриду, в країну жорстоких і войовничих таврів. Таври поклонялись Артеміді, називаючи її богинею Дівою, і на високій скелі над морем у їхній країні височів її величезний храм, Артеміда зробила Іфігенію жрицею таврського храму.
 
Віщун Калхас заявив царю, що прощення богині греки зможуть заслужити, якщо Агамемнон принесе в жертву свою доньку Іфігенію. Засмучений цар був змушений підкоритись, а смілива Іфігенія, пройшла скрізь ряди воїнів, сама наблизилась до жертовника. Ахілл приготував її до жертвоприношення, Калхас заніс над нею жертовний ніж, Агамемнон у жахові відвернувся, але в останню мить Артеміда зжалилась,  і коли ніж опустився на жертву, біля ніг жерця билась в агонії лань. Іфігенія  ж безслідно! Щезла: богиня перенесла її в Тавриду, в країну жорстоких і войовничих таврів. Таври поклонялись Артеміді, називаючи її богинею Дівою, і на високій скелі над морем у їхній країні височів її величезний храм, Артеміда зробила Іфігенію жрицею таврського храму.
  
[[Категорія:Методична скарбничка]]
+
 
 +
Ян ван Ейк " Портрет подружжя Арнофілі"
 +
[[Зображення:_5.jpg_0.jpg]]
 +
У битві при Ватерлоо був важко поранений англійський майор Гей, і його помістили на лікування до одного з жителів Брюсселя. Під весь час хвороби єдиною втіхою для пораненого була старовинна картина, що висіла перед його ліжком. Одужавши, при розставанні він випросив у господарів цю картину на пам'ять про їх гостинність. Тепер полотно, яке колись було подаровано на пам'ять, є одним з скарбів Лондонській національній галереї, і в даний час за нього довелося б заплатити величезні гроші.
 +
 
 +
Ян ван Ейк створив «Портрет подружжя Арнольфини» - унікальне явище у всій європейського живопису того часу. Художник вперше зобразив людей у ​​навколишньому їхньому повсякденному обстановці, без усякого зв'язку з релігійним сюжетом або образами зі Святого писання.
 +
 
 +
На полотні зображено купець Джованні Арнольфини з італійського міста Лукки, який в Брюгге представляв фірму Портінарі, і його молода дружина. Обидва одягнені в нарядні святкові костюми, що відповідають складної і химерної моді того часу. Пози їх урочисто нерухомі, особи повні найглибшої серйозності. Спочатку це може навіть відштовхнути глядача, але варто йому уважніше придивитися до зовнішніх подробиць, і тоді його сильно вразять проста правда, з якою художник зобразив ці дві особистості, і та серйозність, з якою він поставився до цих характерів.
 +
 
 +
В глибині затишної кімнати висить кругле дзеркало, що відбиває фігури ще двох людей, присутніх в кімнаті, але не видних глядачеві. Деякі мистецтвознавці, грунтуючись на написи, припускають, що одна з фігур - сам Ян ван Ейк, і розглядають всі зображене на картині як сцену одруження (рука дружини лежить в руці чоловіка), на якому художник був свідком.
 +
 
 +
Картина написана з незвичайною ретельністю, вражає глядача тонкістю листи і любовним ставленням до кожної деталі. Майже всі зображені на полотні предмети мають символічні значення: собака позначає вірність, пара черевиків на підлозі говорить про єдність наречених пари, щітка - знак чистоти, чіткі - символ благочестя, опукле дзеркало - очей світу, апельсини - плоди райського саду, а яблуко натякає на гріхопадіння. Скромність бюргерської обстановки і звичайні люди, зображені ван Ейка, стають джерелом особливої ​​поетичності, віщуючи майбутні шляхи розвитку нідерландського і голландського мистецтва. Взагалі Нідерланди були, напевно, єдиною країною, де живопис розвивалася самобутньо, без впливу грецького мистецтва.
 +
 
 +
Картина збереглася виключно добре, хоча їй і довелося пройти дуже довгий шлях (одна з версій розказана на початку статті), перш ніж вона опинилася в Лондонській національній галереї. На початку XVI століття «Портрет подружжя Арнольфини» належав намісництва Нідерландів Маргариті Австрійської. Пізніше картина опинилася в Іспанії і в кінці XVIII століття перебувала в королівському палаці в Мадриді, де вона прикрашала кімнату для ранкового туалету короля. Під час наполеонівського навали один французький генерал відвіз її до Брюсселя, де вона в 1815 році була куплена генерал-майором Геєм (а не подарована йому на пам'ять). Він привіз її до Англії, але тільки в 1842 році подарував Національній галереї.
 +
 
 +
Описане вище зміст картини - це тільки найбільш поширена версія, але для деяких дослідників більш приваблива інша: це автопортрет художника. А третім фахівцям не дають спокою здаються дивацтва картини. Чому, наприклад, як у клятві підняв праву руку чоловік? Якщо це одруження, то де ж тоді священик? Який момент у житті подружжя відобразив художник? Чому серед білого дня горить у люстрі одна-єдина свічка? І що означає напис над дзеркалом, «Johannes de Eyck fuit hie.1434» («Йоганнес де Ейк був тут. 1434».)? Ці питання, на які зараз важко знайти відповіді, роблять картину ще більш загадковою.
 +
 
 +
Ще в 1934 році відомий австрійський мистецтвознавець Ервін Панофский припустив, що на картині зображено не одруження, а заручини. В одній зі своїх статей він писав: «Вдивіться в обличчя учасників подій, зверніть увагу на те, як урочисто стоїть чоловік, тримаючи за руку ніжно і довірливо дивиться на нього жінку. Подивіться на її трохи зашарівшись миле обличчя. А як ретельно вони обидва одягнені, хоча справа начебто відбувається в їх же власній кімнаті і ніщо не змушує вас подумати, що вони збираються кудись вийти. Навпаки! Вони у себе вдома, і мова, безсумнівно, йде про якусь урочистій церемонії, обряді, в якому вони обидва і учасники, і дійові особи ». Ервін Панофский підкреслював, що при такому тлумаченні картини стає зрозумілою напис: ван Ейк свідчить, що він був присутній при церемонії. Зрозумілою стає і запалена свічка, адже з незапам'ятних часів під час весільних походів носили факели і запалені ліхтарі. Тоді, значить, картину слід називати не «Портрет подружжя Арнольфини», а «Заручини Арнольфини»?
 +
 
 +
Але в 1950 році великий англійський мистецтвознавець Брокуелл у своєму спеціальному дослідженні написав, що «портрета Арнольфини і його дружини взагалі не існує». Так, художник написав портрет Джованні Арнольфини і його дружини, але він загинув в Іспанії під час пожежі. А історію того портрета, який знаходиться в Лондонській картинної галереї, ми взагалі не знаємо, та й зображені на ньому зовсім інші люди. Як запевняє Брокуелл, ніяких документів, які підтверджують, що зображений чоловік - Джованні Арнольфини, не існує, і загадкова картина - це портрет самого художника і його дружини Маргарити.
 +
 
 +
Подібне судження висловила в 1972 році і радянська дослідниця М. Андронікова: «Подивіться уважніше, хіба нагадує італійця людина на портреті, адже у нього чисто північний тип! А жінка? У неї одна особа з Маргарет ван Ейк, чий зберігся до теперішнього часу портрет був написаний Яном ван Ейка ​​в 1439 році ». Прихильники такого погляду стверджують, що не міг чоловік подавати ліву руку, якщо справа йшла про одруження або заручини. А от сам Ян ван Ейк, який до 1434 був уже давно одружений, і героїня його картини, чий вигляд нагадує дружину художника, могли так подати один одному руки, оскільки мова на картині йде зовсім не про заручини. Крім того, встановлено, що у Джованні Арнольфини і його дружини дітей не було, а зображена на картині жінка явно чекає збільшення сімейства. І дійсно, Маргарита ван Ейк 30 червня 1434 народила сина, це теж підтверджено документально.
 +
 
 +
Так хто ж все-таки герой картини? Чи це дійсно сімейна сцена, а зовсім не замовлений портрет? До сих пір питання залишається відкритим ...
 +
 
 +
[[Категорія:Методична скарбничка]][[Категорія:СЗОШ №13 Білої Церкви]]

Поточна версія на 13:42, 10 липня 2012

Особисті інструменти
Засновник проекту
Партнер проекту