Безкоштовне ПЗ для освіти

Матеріал з ВікіОсвіта
Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Новини

Журнал, і за сумісництвом інтернет-видання, Maximum PC опублікував список з чотирьох десятків програм, які, на їх думку, необхідно мати на кожному комп'ютерi. Автори публікації стверджують, що якщо і не поставити їх на постійно, то спробувати в роботі їх обов'язково варто.

Перелік і короткий опис програм можна переглянути в статті 32 абсолютно потрібних (і безкоштовних) програм.

Джерело Демоблог, блог про цікаві програми.

Прикладне програмне забезпечення навчального призначення

Астрономiя

 • Stellarium - "Планетарiй" на комп'ютері. Інтерфейс прогpами багатомовний, в тому числі український та російський. Демонстрація зоряного неба для місцевих координат і часу, база містить інформацію про 120 тисяч зірок та 88 зодіакальних сузір'їв, зображення туманостей і планет.
  Open Source, безкоштовна.
  Стаття Stellarium - 3D симулятор нічного неба на Demoblog.ru
 • Celestia - 3D модель сонячної системи і всесвіту. Неукраїнізована. Підтримується сайт додатків (add-ons) до програми (Сelestia Motherlode), на якому є розділ уроків та нaвчальних матеріалів з використанням спеціалізованої версії Celestia для освіти ( Celestia Educational Activities)
  Стаття Celestia - eмулятор всеcвіту на Demoblog.ru
 • [ Навчально-методичний комплекс «Планетарій»], розробив в рамках конкурсу РФ НФПК «Разработка Информационных источников сложной структуры (ИИСС) для системы общего образования».

Ресурс дозволяє встановити на комп'ютер вчителя або учня повну версію іноваційного навчально-методичного комплексу "Планетарій". Компоненти ресурса - інтерактивний програмний модуль "Планетарій", підбірка тематичних статей - призначені для використання вчителями та учнями на уроках фізики, астрономії. Ресурс допускає фрагментарне використання на уроках природознавства у 5-6 класах, а також самостійну роботу з ним як участникам освітнього процесу, так і любителів астрономії. При установці комплекса радять використовувати тільки англійські букви в іменах папок.

Фізика

 • Інтерактивні фізичні симуляції. На сайті Колорадського університету (США) представлені чудові, iнтерактивні, дослідницькі симулятоції різноманітних фізичних явищ. Все це є результатом проекту Технології Навчання Фізики, який робить ці ресурси вільнодоступними на PhET веб-сайті і легкими в користуванні, дозволяючи поєднання їх дії з дослідженнями у шкільних лабораторіях.

Симуляції є aнімовані, iнтерактивні і, навіть, у вигляді гри, які учень або студент може запускати, використовуючи звичайний інтернет оглядач. Для роботи з цим програмним забезпеченням необхідна Java-машина.

Хімія

 • ACDLabs ChemSketch - редактор хімічних структур з можливістю роботи з Internet-базами хімічних з'єднань (PubChem і eMolecules), розрахунок основних параметрів з'єднання, побудови і перегляд 3D-зображень молекул.
 • Orbital Viewer - побудова 3D зображень атомних орбіталей (задаються квантові числа)
 • ChemAxon - для завантаження доступні редактор структурних формул з модулями розрaхунків властивостей і JChem (вимагається регістрація); для освітніх закладдів - безкоштовне академічне ліцензування повного пакету ПЗ

Симулятори і online-курси

 • Virtual Chemistry Laboratory - Віртуальна хімічна лабораторія (неорганічна і аналітична хімія), Java. Розроблена і підтримується в рамках theChemCollective / IrYdium Project університета Карнегі-Меллона при фінансуванні National Science Foundation. Дозволяє створювати власні лабораторні роботи, на сайті theChemCollective є підбірка завантажувальних лабораторних робіт.
  Русифікована версія - див. проект Віртуальна хімічна лабораторія на ВікіОсвіта.
 • Virtual Chemistry - віртуальна хімічна лабораторія хімічного факультета Оксфордського університета. Містить курси з органічної хімії (Flash), відеозаписи деяких лекцій і т.д.

Операційні системи

 • EduBuntu - дистрибутив Linux, який розроблено для освіти. До складу входить велика кількість програмного забезпечення (ПЗ) для освіти, інсталяція додаткового ПЗ гранично спрощена і здійснюється вибіркою програмного пакета в графічному інтерфейсі, після чого відбувається автоматичне завантаження ПЗ з online-репозитарія і його установка. Існує можливість установки системи з русифікованим і українізованим інтерфейсами. Доступний в конфігураціях робочої станції (Edubuntu Workstation) і сервера навчального класу (Edubuntu Classroom Server).

Віртуальні машини і емулятори

 • VirtualBox - ПЗ віртуалізації ОС (Virtual Maсhine - віртуальна машина), дозволяє встановлювати і запускати різні ОС (Linux, Solaris, Windows, DOS) як під Windows, так і під OC групи UNIX. Інтерфейс русифікований (при установленні під російську версією Windows русифікованний варіант вибирається автоматично).
 • Wine - Open Source емулятор Windows (Wine Is Not Emulator) для Linux і UNIX систем. Розробляється і підтримується winehq.org, комерційна платна версія - CrossOver Office.

Прикладне програмне забезпечення загального призначення

OpenEducationDisk Project

OpenDisk - подборка открытого бесплатного ПО для Windows (практически для всех программ есть Linux-версии). Нам сайте доступен для загрузки образ компакт-диска, включающего подборки ПО следующих типов:

 • Графіка
 • Ігри
 • Інтернет
 • Мультимедійні програми
 • Офісні програми
 • Утиліти

В рамках проекта действует Wiki-подпроект по переводу аннотаций к ПО, есть украинский раздел.

Графічні редактори

Растрова графiка

 • GIMP - редактор для створення та обробки цифрової графіки, а також фотографій. безкоштовна альтернатива Adobe Photoshop.
  Існує варіант, що імітує користувацький інтерфейс Photoshop - GIMPshop
  Існує версія под Windows, Linux і Mac OS X
 • Hugin - ПЗ для "зшивки" панорам з окремих фотографій, також можна виконати корекцію геометричних спотворень (перспектива, дисторсія об'єктива)
  Icнує версія під Windows, Linux і Mac OS X, інтерфес російський

Векторна графіка

 • Inkscape - векторний графічний редактор з можливостями подібними до Illustrator, Freehand, CorelDraw, або Xara Xtreme.
  Є версії як під Windows, так і під Linux-системи - див. сторинку завантаження Inkscape
  Є українська та російська версії програми та російськомовна документація на сайті
  На сайті також велика колекція малюнків та зображень, що вільно розповсюджуються - Open ClipArt Library, створених за допомогою Inkscape
  Див. також статтю Inkscape // Русская Википедия
 • SK1 - sK1 — редактор для роботи з векторною графікою, що поширюється на умоваях LGPL, по набору функцій схожий з CorelDRAW, Adobe Illustrator, Freehand і Inkscape.
  працює з файлами CorelDraw, на теперішній час (11.2010) - njkmrj під Linux

3D-графіка

 • Blender - редактор тривимірної графікі (3D-моделер), призначений для створення тривимірної комп'ютерної графіки, що включає засоби моделювання, анімації, рендеринґу, післяобробки відео, а також створення інтерактивних ігор.
  Є версії як під Windows, так і під Linux та Unix-системи - див. сторинку завантаження Blender
  Завдяки розповсюдженості і якості дуже добро документований спільнотою користувачів. Багато російськомовноі документації, статей та підручників на украінських та російських сайтах - http://blenderman.org.ua , http://blender3d.org.ua та ін. (див. на сторінці Blender Communities)
  Підручник Основи Blender v.2.42a (друге видання), автор James Chronister, переклад Юлії Корбут.
  Див. також статтю Blender // Українська Вікіпедія

Офісні додатки

Сайт Рrofi.net.ua створено командою розробників PROFI.NET.UA з метою:

 • надання інформації про вільний офісний пакет OpenOffice.org,
 • розповсюдження дистрибутивів з україїнським інтерфейсом.
 • спілкування користувачів даного пакету
 • підтримки навчального процесу в ВНЗ з використанням вільного ПЗ

На сайті можна знайти документацію та навчальні матеріали українською мовою, добірки посилань на цікаві ресурси з теми.

OpenOffice.org

OpenOffice.org — це вільний офісний пакет. Маючи власну історію, яка починається з 2000 року, OpenOffice.org користується заслуженою популярністю, завдяки розширеному функціоналу, кросплатформі, великими можливостями, хорошою сумісністю компонент і вільною ліцензією.

OpenOffice.org успішно замінить будь-який інший офісний пакет, а відкрита ліцензія звільнить користувача від всіх ліцензійних проблем, що пов'язані з використанням пакету, як в сьогоденні так і в майбутньому.

Склад OpenOffice.org

OpenOffice.org складається з шести компонент-програм:

 • Текстовий редактор і редактор web-сторінок Writer;
 • Редактор електронних таблиць Calc;
 • Засіб створення і демонстрації презентацій Impress;
 • Векторний редактор Draw;
 • Система керування базами даних Base;
 • Редактор для створення і редагування формул Math.

Детально про кожний компонент розказано на їх спеціальних сторінках. Всі компоненти інтегровані в загальне ядро і, таким чином, волоадіють хорошою сумісністю одна з одною. Функціональність всіх компонент надає всі необхідні засоби і дозволяє розв'язти основні задачі користувача. Для збереження результатів роботи використовується формат файлів ODF (ISO/IEC 26300:2006), що базується на XML і одержвший статус міжнародного стандарту.

Підтримка форматів MS Office. Користувач можете без проблем відкритвати і зберігати документи в форматах MS Office 97-2003, 2007-2010. Також підтримується імпорт файлів в форматі Office OpenXML (MS Office 2007).

Експорт в PDF. Експорт в даний формат підтримується із всіх компонентів (крім Base). За наявності спеціального розширення можливий також імпорт PDF в OpenOffice.org Draw.

Також існує можливість установки модуля OOfb2tools[1] для експорта в формат fb2 [2]. Таким чином, виходить зручний інструмент для створення навчальних матеріалів для читання на портативних пристроях.

Цей формат можна читати на ПК під керуванням Windows, наприклад Alreader, Coolreader, на телефонах під керуванням Symbian 60 v3 Qreader, Zxreader, Q2Reader. Зручно читати на спеціальних пристроях для читання з екрана [3]. Існує інша різновидність xml, що аналогічний epub.

Програми верстки

 • Scribus - програма з відкритим кодом для комп'ютерної верстки (DTP).
  Існують версії для Linux, Unix, Mac OS X, OS/2 і Windows. Позиціонується як відкрита та безкоштовна альтернатива Adobe PageMaker, Quark XPress та Adobe InDesign.

Текстові редактори

Комп'ютерні презентації

Табличні процесори

Бази даних.Системи управління БД

 • Oracle Free and Open Source Software - СУБД MySQL, Oracle Database 10g Express Edition, InnoDB і Berkeley DB, засоби розробки Oracle SQL Developer, Oracle JDeveloper та багато інших.

Обробки сканованих матеріалів

ScanTailor

ScanTailor Програма з вихідним кодом доступним за ліцензією GPL. Мета програми - це обробка відсканованих матеріалів з можливістю покращення їх вигляду та поліпшення результатів OCR обробки. Програма має простий інтерфейс (порівняно як з платними так і з іншими безкоштовними программами). На сайті є відеоматеріали, які пояснюють принципи роботи з програмою.

Академічні програми виробників ПЗ

Microsoft

В Microsoft на теперішній час (груденьь 2010) діють наступні програми безкоштовного представлення комерційного ПЗ:

 • Для студентів:
  • Microsoft DreamSpark - безкоштовно надаються Windows Server 2003 і 2008 Standard та засоби розробки (MS Office і Windows 7 в списку відсутні!)
 • Для навчальних закладів:
  • MSDN Academic Alliance, в Україні за меморандумом між МОН та MS в 2010 безкоштовна підписка, тільки для навчального процеса і досліджень (тобто викорстовувати для інфраструктури ВНЗ неможна)
  • Microsoft Live@Edu - безкоштовна інфраструктура навчального закладу на Інтернет-серверах Microsoft:
   - Сервіси для онлайн-спілкування: Безкоштовний хостинг електронної пошти з календарем, ящиком вхідної пошти на 10 ГБ і можливістю обміну миттєвими повідомленнями через Outlook Live
   - Сервіси для спільної роботи: SkyDrive дає можливість одержувати і надає доступ до всіх документів у вашому онлайн-сховищі об'ємом 25 ГБ і вести спільну роботу над ними
   - Сервiси для підвищення продуктивності: створювати, переглядати, редагувати i надавати доступ до файлів Microsoft Word, Excel, PowerPoint та OneNote за допомогою SkyDrive.

IBM

IBM Academic Initiative. Надається доступ до ПЗ IBM сімейства Rational (засоби розробки), WebSphere (сервера додатків, портали і т.д.), DB2 (СУБД), Lotus (засоби для колективної роботи, календарного планування, обміну миттєвими повідомленнями) і Tivoli (Network Manager, Maximo, Storage Manager, Access Manager, - керування системами, мережами і ресурсами збереження)

Прикладне програмне забезпечення спеціального призначення

Антивіруси

AVG Free Edition

Завантажити AVG Free Edition

AVG Free Edition разработан прежде всего для активных пользователей интернет.

В нем есть защита от вирусов, червей и троянов, от программ-шпионов, рекламного ПО, защита от кражи личных данных. Если же этот джентельменский набор мал, то существуют и платные версии, в которых помимо вышеперечисленного есть так же защита от скрытых угроз, вредоносного содержания макросов и модулей, контроль электронной почты на предмет угроз, включая фишинг, мошенничество и спам, контроль интернет трафика, контроль над скачиваемыми из интернет данными, а так же защита ICQ и MSN сообщений, обеспечение безопасности поиска, контроль в реальном времени за открываемыми веб-страницами.

Программа работает в Windows 95/98/NT/ME/2000/XP/2003/Vista, а так же есть модуль для DOS.

Смотри также Демоблог

Avast!

Офіційний сайт Avast.

Бесплатно работает под Windows Vista.

Для бесплатного использования требуется регистрация, после которой на указанный e-mail придет ваш личный ключ.

Он умеет все, что умеют дорогостоящие коллеги, плюс имеет приятные дополнительные возможности: он не только проверяет и лечит файлы, но и держит под контролем память, протоколы соединений, контролирует web-пространство, почту, он так же создает специальную базу критически важных файлов, дабы в случае заражения и порчи суметь восстановить их работоспрособность, да и к тому же имеет модный скинабельный интерфейс.

Программа имеет и платные версии, отличающиеся улучшенной работой с сетями и специальные возможности работы на серверах.

Смотри также Демоблог

Avira AntiVir

Офіційний сайт [4].

Бесплатен для домашнего пользования.Интрефейс английский.

Функции:

 • Защита от вирусов, червей и троянов
 • Защита от платных и навязчивых дозвонщиков
 • Обнаружение и удаление руткитов
 • Защита от фишинга
 • Отличная защита от всех известных вирусов.

Программа при установке сгенерирует ваш бесплатный ключ, а сразу после установки — сама обновится и проверит жизненно важные файлы системы.

Программа стартует вместе с системой, берёт под контроль файлы в оперативной памяти, так же может сканировать почту. Бесплатное использование распространяется только на использование в некоммерческих целях, для всех остальных есть платная версия, которая имеет к тому же более расширенный функционал.

Смотри также Демоблог

Rising

Завантажити Rising.

В начале установки антивирус предлагает выбрать язык (русский конечно), а сразу после первой перезагрузки он установит своих резидентов, которые будут отслеживать поведение программ в оперативной памяти и важных системных областях.

В настройках можно указать, что необходима проверка данных, с которыми работает Microsoft Office, Internet Explorer, Microsoft Outlook, либо другие программы.

Так же в программе есть защита “от дурака”, которая предотвращает автоматическое изменение параметров, удостоверяясь, что с ней работает человек.

Тест программа прошла с результатов в 96% – это очень хороший показатель. Тест антивирусов основывается на проверке архива, в котором находятся 100 штук всякой вирусной гадости. Для примера, DrWeb показывает 99%, Антивирус Касперского – 96%, результат AVG равен 95%.

Смотри также Демоблог.


Zillya! Антивірус

Вже не скажу чи первий український, начебто вже був первий УНА. Пробуйте і скажете як він вам. Для шкіл безкоштовний.

 • Безкоштовний, надійний, ефективний
 • Виявляє та знешкоджує будь-які загрози
 • Багаторівнева система захисту від шпигунських та рекламних програм
 • Унікальні технології розпізнавання нових та невідомих загроз (евристичний аналіз)
 • Миттєве блокування небезпечних файлів, що можуть проникнути на комп'ютер з поштових повідомлень або з мережі Інтернет
 • Можливість інсталювати Zillya! Антивірус навіть на заражений комп'ютер
 • Інтелектуальний механізм підбору оптимальної дії над виявленою загрозою
 • Україномовна підтримка

http://zillya.com/

Програми для роботи з звуковими файлами

AІMP Classіc Безкоштовна програма для прослуховування й обробки звукових файлів

Офіційний сайт: www.aimp.ru

Програма AІMP Classіc - це багатофункціональний аудіо центр.
Завдяки вбудованим утилітам, Ви легко зможете перекодувати
музику з одного формату в іншій, записати звук з мікрофона або іншого
звукового пристрою, відредагувати теги музичних файлів,
виконати групове перейменувати або відсортувати їх.

Які переваги?

 • Безкоштовна.
 • Мінімальне споживання системних ресурсів.
 • Невеликий розмір програми.
 • Багатомовна підтримка.
 • Вбудований аудіо конвертер дозволяє конвертувати музику із самих різних форматів у популярні wma, mp3, wav, ogg.
 • Вбудований аудіо граббер.
 • Вбудований редактор тегів.
 • Вбудований модуль "Звукозапис".
 • Підтримка великої кількості форматів.
 • Безліч функцій і зручний інтерфейс дозволить Вам всього за кілька клацань миші програти вашу *улюблену музику, перевести її в інший формат.
 • Дана програма вантажиться набагато швидше, ніж інші плеєри.
 • Гнучке налаштування програми, плагіни й різні обкладинки дозволять вам зробити AІMP повністю індивідуальним.
 • AІMP містить у собі додаткові утиліти, які роблять його не тільки програвачем, а цілим Мультимедійним Центром.

Audacityбезкоштовний, простий у використанні звуковий редактор для Windows, Mac OS X, GNU/Linux і інших операційних систем.

Audacity можна використовувати для:

 • Запису звуку.
 • Оцифровки аналогових записів (касет, платівок).
 • Редагування файлів у форматах Ogg Vorbis, MP3 і WAV.
 • Фізичного редагування декількох файлів (вирізання, склейка).
 • Зміни швидкості й висоти тону запису.

Прочитати повний список можливостей можна тут

Скачати інсталлятор Audacity 1.2.6

Глобальна мережа Інтернет

Мережі та телекомунікації

Програмний відеотелефон X-Lite
Особисті інструменти
Засновник проекту
Партнер проекту